17 Temmuz 2009 Cuma

17 Temmuz 2009 - Selanik

Sabah 7’de kalkıp tost ve corn flakesden oluşan kahvaltımızı yaptıktan sonra, Selanik’i gezmek için yola çıktık. İlk göreceğimiz yer Beyaz Kuleydi. Merdivenlerden yukarı çıkarken katlardaki odaları gezdik. Fakat sadece başlıklar İngilizceydi. Açıklamalar da yunanca yazdığı için hiçbir şey anlamadık. Kulenin tepesinde manzara harikaydı yalnız, bütün Selanik ayaklar altındaydı. Orada bol bol fotoğraf çektik. İkinci durağımız Arch of Galerius’tu. Perslerle yapılan savaşın kazanılması adına yapılmış bir anıttı. Hava çok sıcak olduğu için ve öğle sıcağına kalmak istemediğimizden hızlıca Rotunda’ya gittik. Hem kilise hem de camiiydi. Sonra sırada da merakla beklediğimiz Atatürk’ün Evi vardı. Önünde Türk Konsolosluğu vardı. Diğer müzelerde İngilizce bile olmamasına rağmen karşımızda Türkçe yazılar görünce mutlu olduk hepimiz.

Ev ve bahçe çok güzel korunmuştu. Atatürk’ün odasının, banyosunun, hamamının, karnelerinin önünde bir sürü fotoğraf çektirdik, eski gazete küpürlerini okuduk.

Oradan Yunanistan’ın en büyük kilisesi olan Agios Dimitrios ‘a gittik. İnsanlar 15 avroluk devasa mumlardan yakıyorlardıJ. Günlük toplu gezimiz burada sona eriyordu. Gruplara ayrılıp gönlümüzce gezdik Selanik’i kimimiz güzel bir kafe bulup oturdu, kimimiz postaneden kart postaladı, kimimiz alışveriş yaptı. Tepede yakan güneşe ve yorulmamıza rağmen mutlu döndük deniz kıyısındaki evimize. Herkes duşunu aldıktan sonra mutluluklar arttı.

Sevgilerimle

Hilal Gamlı

Liderlerin notları:

- Yarın sabahtan İtalya'ya gideceğimiz feribotun kalkacağı Igomenetzia'ya yola çıkacağız. Gün içerisinde sahilde denize gireceğiz. Feribotumuz gece 12'de kalkacak. Son derece lüks bir gemi yaklaşık 10 saat sürecek yolculuk sonunda Bari Limanı'na geleceğiz ve oradan Roma'ya geçeceğiz.

- 18 Temmuz saat 24.00'a kadar Türkiye'den 00306942799410 numaralı telefonu arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

- Bugün ilk kez çamaşır yıkayanlar oldu.

- Yarın Selanik'ten ayrılıyoruz. 2 günlük Selanik fotoğraflarına http://picasaweb.google.com/sakarya1912/2009Selanik adresinden ulaşabilirsiniz.

- Bugün yurttaki tek duş ve dışardaki hortumda tüm grubun yıkanması 2 saat 15 dakika sürdü.

16 Temmuz 2009 Perşembe

16 Temmuz 2009

O büyük tecrübe, tabi çoğu izci için izcilik hayatları boyunca yaşayacakları apayrı, daha önce deneseler bile düşünemeyecekleri o büyük organizasyon, Avrupa gezisi (tabi içinde yine aynı önemde bundeslager).Gezimiz saat sabah 5’te okulda toplanıp bir gece önceden gelmiş otobüsümüze yüklendikten sonra saat 6 da tekerin dönmesiyle başladı. Türkiye topraklarında güle oynaya geçirdiğimiz yolculuğumuz İpsala ve Meriç ırmağını geçtikten sonra daha da heyecanlanmamıza sebep oldu. Aynı denizi paylaştığımız komşumuz kültürel olarak da bize yakındı ve bize sevecen davrandılar.Öğle vakti Kavala’ya vardık. Kavala yeşiliyle, mavisiyle , beyaz şirin evleriyle, kalesiyle güzel bir liman kenti. Bana birazcık bodrumu hatırlattı. Zamanımızın kısıtlı olması sebebiyle önceden planladığımız gibi denize giremedik ama kenti dolaşacak bir buçuk - iki saatimiz vardı. Kavurucu güneş altında çok enerji kaybettik ve kendimizi otobüse zor attık. Otobüsümüz gerçekten konforlu havası ılıman. Hiç kimseden “ah çok sıcak!” lafı duymadım.

Akşama doğru Selanik’e vardık ve buradaki denize sıfır tesise (heim’a) çantalarımızı, eşyalarımızı yerleştirdik. O sırada yunan deniz izcileri deniz kenarında bir sürü ahşap tekne arasında tekneleri inşa ediyorlardı. Çok çalışkan ve istekli görünüyorlardı. Bizlere kardeşçe ve sevecen davrandılar. Bazı arkadaşlar fularlarını değiştirdiler, uzun süre sohbet ettik. Bu büyük macerada ilk günümüz çok eğlenceli, aynı oranda yorucu geçti ama izci yorulmaz! Tadını çıkaracağımız 37 gün daha var!Sevgilerimle,
Sina BİRECİK

Liderlerin notu:

- Yunanistan sınırında rüşvet vermeyi planlarken sınır amiri tarafından kek ve kola ikramıyla karşılaştık.

- Kaldığımız izci evimiz klimalı ve denize sıfır, 60 kadar Yunan Deniz İzcisi yarın çıkacakları 15 günlük deniz kampına hazırlanıyorlar.

- Akşam pilav-tavuk yedik.

- Bugün 23.15'e kadar herkes izinli. Yarın sabah 7'de kalkıp hemen hemen tüm günümüzü Selanik merkezinde geçireceğiz.

Selanik'teyiz!..

Şu anda grubumuz sorunsuz bir şekilde Selanik'e ulaştı ve yerleştiğimiz izci evinde yemek pişiriliyor. Biz Ahmet'le beraber sokaklarda şifresiz kablosuz internet avına çıktık ve başarılı olduk. Yemekten sonra günün fotoğrafları ve özeti eklenecektir...
Erinç Arık

14 Temmuz 2009 Salı

Başlarken...

Merhabalar,

Bu elektronik günlükten Sakarya İzci Ocağı'nın 2009 yazında katılacağı Bundeslager Kampı, öncesi ve sonrasındaki Avrupa seyahatini takip edebilirsiniz.

Sitemizin adını ben henüz bir izciyken bir Dünya turuna çıkmış abimiz Barış Akkiriş'in www.barisnerede.com adlı sitesinden esinlendiğimizi söylemeliyiz...

Bu elektronik günlük, bizim yolda gerçek bir günlük olarak tutacağımız yol notlarımızın düzenli olarak internet ortamına taşınmasıyla olacak. Eğer internet sitemiz 1-2 gün güncellenmemişse bu geçtiğimiz şehirlerde internet bulamamış olmamızdan olabilir, biz yine de gerçek günlüğümüzü yazıyor olacağız, ilk fırsatta toplu olarak sitemizi güncelleyeceğiz demektir.

Bu günlükte metinlerin yanısıra fotoğraflar ve mümkün mertebe videolar da yüklemeye çalışacağız. Aynı zamanda sizlerde yazıların yorum kısmını kullanarak bizlere ulaşabilir ya da yorum yapabilirsiniz...

Günlüğümüzü her gün ayrı bir izci veya lider kendi bakış açısı ve tarzıyla yazacak, bu şekilde her gün, her yazı da ayrı bir tat yakalamış olacağız...

Başlarken dedik, şimdilik bu kadar 16 Temmuz sabah 05.00'da lise bahçesinde buluşmak üzere...

En iyi izcilik dileklerimle...
Erinç Arık